Feng shui w pokoju dziecka

Twoje dziecko jest w wieku szkolnym? Sprawdź, co możesz zrobić aby zapewnić mu jak najlepsze warunki do nauki. Poniżej przedstawiamy kilka prostych zasad feng shui, które zastosowane w dziecięcym pokoju rozbudzą zapał do nauki, rozwiną kreatywność,  przywrócą prawidłowy przepływ energii jak i zagwarantują dziecku przestrzeń do odpoczynku po całodziennych wyzwaniach.

 

Energia pokoju

 

Czy Twojemu dziecku zdarzyło się kiedyś powiedzieć, że nie lubi swojego pokoju? A może udało Ci się zauważyć u niego problemy z koncentracją podczas odrabiania lekcji? Takie zachowania nie muszą świadczyć o lenistwie dziecka – wręcz przeciwnie. Nawet największy geniusz gdy znajdzie się w pomieszczeniu, które nie sprzyja nauce nie będzie w stanie wykrzesać z siebie 100 % umiejętności. Pomyśl o sobie – czy zdarzyło Ci się źle zrealizować swoją pracę, tylko dlatego, że miała ona zostać wykonana w miejscu, które budziło w Tobie złe emocje? Tak samo jest z Twoim dzieckiem. Problemy w nauce mogą być silnie powiązane z negatywną energią pokoju, w którym odrabia lekcje i przyswaja nową wiedzę. Podobnie jest z odpoczynkiem i snem. Jeśli Twoja pociecha ma trudność z zaśnięciem w swoim pokoju należy rozważyć, czy wynika to z jego wewnętrznych obaw czy po prostu z niewłaściwego ustawienia łóżka, które nie pozwala mu spokojnie wejść w fazę głębokiego snu.  Jak więc temu zaradzić?

 

Proste zasady

 

Położenie pokoju – pierwszą i elementarną zasadą jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa we własnym pokoju. Zaleca się, aby pokój dziecka znajdował się w centralnej części domu, przy czym nie powinien on sąsiadować z pokojem, w którym często włączony jest telewizor. Okna pokoju nie powinny wychodzić na głośną, ruchliwą ulicę.

 

Kolory ścian – ponieważ pokój dziecka ma stymulować do rozwoju i zabaw ale jednocześnie stanowić przestrzeń przyjazną dla odpoczynku zaleca się zrezygnować ze wszelkich krzykliwych i zbyt intensywnych kolorów dla całych ścian. Wskazane są natomiast barwy pastelowe, np. błękit (uspokaja i wzmacnia koncentrację), zieleń (stymuluje rozwój dziecka) czy żółć (wpływa pozytywnie na aktywność intelektualną). Drugą możliwością jest wybranie neutralnego koloru dla całego pomieszczenia, np. bieli i urozmaicenia wystroju kolorowymi dodatkami. Pamiętaj, aby we wszystkim zachować umiar. Unikaj czerwieni, jeśli Twoje dziecko jest nerwowe lub nadpobudliwe, analogiczne tek kolor pobudzi apatyczne maluchy.

 

Dodatki – plakaty i obrazy w pokoju nie mogą wzbudzać w dziecku negatywnych emocji. Należy unikać takich, które przedstawiają sceny walki, nawet jeśli biorą w nich udział ulubieni bohaterowie z kreskówek. Najlepiej sprawdzą się ilustracje gór, które według zasad feng shui najkorzystniej stymulują rozwój intelektualny u dziecka. Unikaj także ilustracji wzburzonego morza, wybuchającego wulkanu czy burzy.

 

Porządek – chaos, porozrzucane książki, ubrania i zabawki mogą wzbudzać uczucie niepokoju jak i doprowadzić do kłopotów z koncentracją. Zadbaj o to, aby wszystko miało swoje miejsce. Najlepiej sprawdzą się duże pudła w których pociecha będzie mogła gromadzić swoje skarby. W szafie i biurku dziecka powinien panować porządek.

 

Meble – w pokoju dziecka należy unikać mebli o „ostrych” kantach. Najlepiej sprawdzą się zaokrąglone krawędzie, które nie tylko poprawią bezpieczeństwo malucha ale i zgodnie z zasadami feng shui zapewnią lepszy przepływ energii. Meble powinny być wykonane z lekkiego, jasnego materiału. Najlepiej sprawdzi się drewno sosnowe. Im bardziej funkcjonalne umeblowanie tym lepiej. Unikaj ciężkich mebli o ciemnych barwach, dużych meblościanek jak i antyków.

 

Łóżko – należy ustawić w taki sposób aby głowa dziecka była kierowana do drzwi wejściowych. Najlepiej postawić je krótszym bokiem do ściany, aby nasza pociesza w każdej chwili mogła na nie bezpiecznie zerkać a tym samym kontrolować to, co dzieję się w ich obszarze. Takie ustawienie zapewni poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen. Wokół łóżka nie może być zbyt dużo wolnej przestrzeni. Warto także postawić przy nim fotografie najbliższych osób, aby dziecko czuło, że nie jest samo i ma przy sobie osoby, które je kochają. Łóżko nie powinno stać przy ścianie, która sąsiaduje z łazienką. W czasie snu w pokoju dziecka powinna panować ciemność, która sprzyja regeneracji jak i produkcji melatoniny. W pokoju nie może być żadnych źródeł światła, w tym małych – np. dioda od komputera, lampka, podświetlany elektryczny zegar itd.

 

Biurko – należy postawić w takim miejscu, aby dziecko mogło mieć dobry widok na drzwi. Nie powinno więc stać do nich tyłem. Niekorzystnym jest także ustawienie biurka pod oknem. To, co dzieje się po drugiej stronie będzie bowiem rozpraszać i utrudniać koncentrację.

 

 

 

 

 

 

Zostaw komentarz