Jak naprawić związek

Trudne chwile w związku przychodzą często po okresach w których mamy z partnerem wiele nieporozumień, gdy zostaliśmy zdradzeni, oszukani, lub po prostu różne wypadki sprawiły, że się od siebie odsunęliśmy. Naprawienie szkód które zostały w ten sposób wyrządzone może nie być łatwe, jednak jest to możliwe, jeśli tylko oboje postanowicie, iż chcecie do tego doprowadzić. Poniżej kilka rad, do których warto będzie się wtedy zastosować:

Wybierzcie odpowiedni czas i miejsce

Po rozmowie w której zdecydowaliście się na to, by spróbować i naprawić ten związek, powinniście też zdecydować jakie miejsce i czas będzie odpowiednie by się za to zabrać. Pokażcie drugiej stronie, że stać was na kompromis, i że nie chcecie z tym zwlekać. Jeśli sądzicie, że to pomoże, zaproponujcie też obecność mediatora. Na pewno jednak nie należy robić tego z zaskoczenia, i nagle zaczynać wypytywanie o problemy gdy partner zajęty jest czymś innym.

Bądźcie spokojni i uważni

Zamiast bezpośrednio przechodzić do sedna rozmowy, zróbcie to powoli, ze spokojnym nastawieniem. Niczego nie rozwiążecie krzycząc na siebie. Możecie spróbować nieco rozluźnić atmosferę rozmawiając nie tylko o złych rzeczach, ale także przyjemnych wspólnych chwilach, albo powiedzieć żart który zrozumiecie tylko wy. Chodzi tu o naprawę waszego związku, więc bardzo istotnym jest by pamiętać jak wiele wspólnych miłych wspomnień macie.

Zastanówcie się nad tym co chcecie powiedzieć

Gdy zaczniecie na poważnie rozmawiać o swoich pretensjach, należy pamiętać że raz wypowiedzianych słów nie można już cofnąć. W głowie będzie wam się kłębić mnóstwo myśli, i łatwo będzie pod wpływem impulsu powiedzieć coś, czego tak naprawdę nie mieliście na myśli. Nie da się tego uniknąć w każdym przypadku, jesteśmy tylko ludźmi i popełniamy błędy. Jednak dobrze będzie zrobić wszystko co w waszej mocy by wziąć głęboki oddech i zastanowić się nad tym co chcemy powiedzieć, żeby potem tego nie żałować. Należy pamiętać, że chodzi tu o naprawienie tego związku, i by nauczyć się skutecznie komunikować.


Masz problem dotyczący związku? Nie wiesz w jaki sposób naprawić swoje relacje z partnerem? Nasi eksperci naprawili wiele rozpadających się związków, wystarczy, że się z nimi skontaktujesz!

Aby skontaktować się z ekspertem wyślij sms PARA pod numer 7231 lub zadzwoń pod 708 577 066

Mówcie o własnych odczuciach

Wzajemne przekrzykiwanie się i rzucanie oskarżeń nie przyniesie żadnych rezultatów. Jeśli zauważycie, że rozmowa zaczyna iść w tę stronę, spróbujcie zastosować inną taktykę. Zamiast rzucać oskarżenia skierowane do waszej drugiej połówki, mówiąc skupcie się na sobie. Nie mówcie: „twoje kłamstwa rozbiły nasz związek”, zamiast tego spróbujcie: „poczułam złość gdy dowiedziałam się o tych kłamstwach”. W ten sposób nie będzie to dla waszego partnera brzmiało jak personalny atak, i zaczną rozumieć wasz punkt widzenia.

Nie wchodźcie sobie w słowo

Gdy wasz partner zacznie mówić, i będą to rzeczy trudne, nie przerywajcie mu od razu w pół słowa żeby się obronić. Pamiętajcie, że naprawa związku to także stawienie czoła błędom które popełniliście. Rzeczy które usłyszycie odbierzcie jako konstruktywną krytykę, a nie jako atak mający was obrazić. Jeśli wasz partner zaczyna wyrzucać z siebie wszystkie negatywne rzeczy i we wszystkim wynajduje waszą winę, nie dając wam dojść do słowa, delikatnie przypomnijcie mu że waszym celem jest naprawa związku, a nie spowodowanie jeszcze większych szkód.

Komunikacja jest ważniejsza niż milczenie

Może się zdarzyć, że zapadnie między wami cisza. Być może czujecie się tak bardzo skrzywdzeni, że nie macie ochoty nic powiedzieć, albo po prostu nie wiecie jak zareagować na oskarżenia drugiej strony. Zamiast się odsuwać, weźcie głęboki oddech, i powiedzcie po prostu jak się czujecie. Dajcie z siebie wszystko podczas tej rozmowy, a wasz partner na pewno to doceni i zrobi to samo.

Określcie cele relacji

Po tym jak uda wam się dojść do kompromisu i poczujecie, że dzięki rozmowie rozwiązaliście przynajmniej część swoich problemów, pamiętajcie by określić cele do których każde z was będzie dążyć. Dzięki temu wasz związek będzie mógł prosperować. Wasz partner po takiej rozmowie może podjąć postanowienie, że nie będzie już nieszczery. Należy jednak pamiętać, że działa to w dwie strony, i nawet jeśli nie czujecie, że po waszej stronie leżała jakaś wina, to nadal powinniście też określić sobie jakiś cel, by pomóc relacji się rozwijać.

Najważniejszy jest czas

Łatwo mówi się o wybaczaniu, ale w praktyce nie jest to takie proste. Po tym jak komuś wybaczymy, nawet jeśli robimy to szczerze, potrzebujemy jeszcze czasu by stare rany się zagoiły. A zanim poskładacie wasze złamane serce, możecie chcieć ujrzeć na własne oczy, że wasza ukochana osoba pracuje nad tym by się poprawić. Pamiętajcie, iż ona też może potrzebować trochę czasu.
Czasami zaś, bez względu na to jak oboje się staracie, najlepszą dla was obojga decyzją będzie po prostu rozstanie. Jednak zanim się rozstaniecie, będziecie mieli świadomość, że zrobiliście wszystko co było w waszej mocy, aby jednak to naprawić.

Autorem artykułu jest ekspert Akulina. Kliknij tutaj żeby skontaktować się z tym ekspertem.

Zostaw komentarz