Obrzędy andrzejkowe

Obrzędy andrzejkowe

Przez lata powstało bardzo wiele wróżb, rytuałów i obrzędów andrzejkowych. Miały przepowiadać miłość, dając nadzieję samotnym sercom. Najciekawsze z nich prezentujemy tutaj. Być może pomogą jeszcze kilku osobom dowiedzieć się, kiedy pisana im jest miłość? Sprawdź nasze propozycje na obrzędy andrzejkowe:

Wróżba z Włosa

Składniki: – własny włos
Przebieg wróżby:
Na swoim włosie odmierz palcami wszystkie litery alfabetu. Ta litera, na której zakończysz wyliczankę jest pierwszą literą imienia osoby Tobie przeznaczonej.

Wyliczanka

Składniki:
– płot z wieloma sztachetkami
Przebieg wróżby:
Wykonujemy wyliczankę w płocie: wdowiec, kawaler – ostatnia sztachetka wskaże nam stan cywilny przyszłego partnera. (zabawa dla dziewczyn)

Most na wodzie

Składniki:
– miska z wodą
– deseczka
Przebieg wróżby:
Kolejna wróżba na obrzędy andrzejkowe. Przed snem wypełnij miskę wodą i połóż na niej drewnianą deseczkę. Następnie wypowiedź w myślach „Kochany Narzeczony, przeprowadź mnie przez most na drugą stronę” – jeżeli we śnie zobaczysz taki obraz, to zapowiada to szczęście w miłości.

Wróżba ze Snu

Naucz się na pamięć zaklęcia:
„Święty Andrzeju,
Mój Dobrodzieju,
Kto ma moim być,
Niech mi poda pić.”
Cały dzień należy intensywnie wywoływać w myślach osobę, którą jesteśmy zauroczeni. Przed snem należy wypowiedzieć magiczne zaklęcie. Jeżeli we śnie pojawi się osoba, która podaje nam do wypicia jakiś napój, wówczas z tą właśnie osobą spędzimy resztę życia.

Krąg Wyboru

Podczas wieczoru Andrzejkowego należy zebrać grono przyjaciół – wybrać jedną osobę wskazującą i ustawić wokół niej krąg z pozostałych osób. Osobie wskazującej należy przewiązać oczy opaską oraz zakręcić kilkukrotnie, by straciła orientację. Osoba, w kierunku której podejdzie wskazujący jako pierwsza ze wszystkich zgromadzonych stanie na ślubnym kobiercu.

Magiczne Lustro

Składniki:
– nowe lustro/lusterko
– czerwona świeca
Przebieg wróżby:
Przy zgaszonym świetle i płomieniu czerwonej świecy należy wpatrywać się tak długo w swoje lustrzane odbicie,
aż ukaże się w nim twarz osoby, z którą spędzi się resztę życia.

Karty klasyczne

Składniki:
– talia kart klasycznych od „6” w górę
Przebieg wróżby:
Wybieramy z talii kart jeden kolor, np. 6 pik, 7 pik, 8, pik, 9 pik, 10 pik, Walet Pik, Dama Pik, Król Pik, As Pik i mieszamy je na stole rewersem do góry. Następnie wybieramy jedną z kart i interpretujemy swoją wróżbę:
6 – unikaj inicjowania plotek, które mogą poróżnić Cię ze znajomymi
7 – doceń to co posiadasz, ale i przygotuj się na dodatkowe niespodzianki
8 – nowy rok zapowiada Tobie koniec wszelkich problemów
9 – nie odwlekaj zadań – skup się na tym, co należy wykonać, a los odwdzięczy Ci się czymś dobrym
10 – w nowym roku nie będziesz się nudzić, doświadczysz wielu ciekawych rozrywek
Walet – uważaj na swoje zdrowie!
Dama – nowy rok będzie pracowity, lepiej jak zaczniesz oszczędzać pieniądze
Król – nie prowokuj do niepotrzebnych konfrontacji z bliskimi
As – Twoja kreatywność dostarczy Ci samych przyjemnych zdarzeń

Gra w Butelkę

Składniki:
– szklana butelka
– kartka papieru
– długopis
– nożyczki
Przebieg wróżby:
Kartkę tniemy na mniejsze elementy. Na każdym z nich wypisujemy wróżbę, np: wielkie bogactwo, znajdziesz miłość, zmiana pracy, romans. Ustawiamy te karteczki w okręgu, a butelkę układamy wewnątrz utworzonego okręgu. Następnie kręcimy butelką – ta karteczka, którą wskaże szyjka butelki jest naszą wróżbą na nadchodzący rok.

Karteczki z marzeniami

Składniki:
– kartka papieru
– nożyczki
– długopis
– wyobraźnia
Przebieg wróżby:
Na kartce papieru wypisz swoje marzenia, a następnie wytnij je nożyczkami. Zgnieć karteczki i włóż je do woreczka. Wylosuj jedną karteczkę, a marzenie, które będzie na niej zapisane ma szansę spełnić się w przyszłym roku.

Kolorowe Karteczki

– kartoniki o różnych kolorach
– woreczek

Przebieg wróżby:
Do woreczka wkładamy kartoniki o różnych kolorach. Każdy kolor to przepowiednia na nowy rok.
ZIELONY – spełnią się Twoje marzenia
SZARY – możesz doświadczyć smutnych chwil
FIOLETOWY – nieporozumienia z bliską osobą
ŻÓŁTY – ktoś Ci czegoś zazdrości
BIAŁY – nowy rok będzie szczęśliwy
CZERWONY – zakochasz się, wielka miłość
CZARNY – nowy rok będzie pechowy
NIEBIESKI – powodzenie we wszystkich sferach

Litery ze szpilek

Składniki:
– kubeczek
– 7 lub 13 szpilek
Przebieg wróżby: do kubeczka wkładamy szpilki, następnie potrząsamy kubeczkiem i wyrzucamy szpilki na stół. Obserwujemy ułożenie szpilek w taki sposób, aby utworzyły litery. Do każdej litery przypisana jest odpowiednia przepowiednia. Jeżeli szpilki układają się w nieczytelny obraz, możemy daną czynność powtórzyć, ale należy to zrobić tylko raz. Jeśli przy kolejnej próbie nie potrafimy wyczytać żadnej litery, wówczas należy rozumieć, że nasza przyszłość owiana jest tajemnicą. Znaczenie liter:
A – daleka podróż
E – sukcesy w nauce, edukacja
H – oczekuj szczęścia w sferze miłości
K – sukcesy w sferze zawodowej
L – ostrzeżenie przed kradzieżą
M – intratna oferta współpracy
N – świetna passa w nowym roku
T – prawdziwa przyjaźń
W – ostrzeżenie przed oszustwem
V – ktoś chce Tobą manipulować
X – nowy rok będzie szczęśliwy

Kubeczki z niespodzianką

Do wróżby potrzebujemy czterech takich samych i nieprzeźroczystych kubeczków, które będziemy przestawiać i losować ukrytą w nich niespodziankę. W jednym z nich chowamy obrączkę, która po wylosowaniu zapowiada miłość. Pod drugim listek – wróży ślub, a pod trzecim monetę, która zapowiada dobry rok w sferze finansowej. Czwarty kubeczek zostawiamy pusty – gdy go wylosujemy nowy rok nie zapowiada żadnych niespodzianek.

Ciasteczka z wróżbą

Organizując wieczór andrzejkowy nie możemy zapomnieć o przygotowaniu ciastek z wróżbą, doskonale pasujących na obrzędy andrzęjkowe. Można je zrobić z ciasta kruchego lub francuskiego. Gotowe ciasto rozwałkowujemy na stolnicy, szklanką wykrawamy krążki, na środku umieszczamy karteczkę z wróżbą, składamy krążek na pół, rogi zawijamy tak, by prawie się stykały, pieczemy do zarumienienia, ok. 15 minut.

Napój miłości

Do picia na imprezie andrzejkowej można zaserwować napój miłości, istotny element jeśli chodzi o obrzędy andrzejkowe. Pijemy go z partnerem lub sami, gdy chcemy znaleźć drugą połówkę.
Składniki:
– 1 butelka czerwonego gronowego wina lub herbata z dzikiej róży
– 3 szczypty goździków
– 3 szczypty cynamonu
– 1 szczypta lubczyku
– 3 łyżeczki miodu lub brązowego cukru
Parzymy herbatę lub podgrzewamy wino, dodajemy pozostałe składniki. W czasie przyrządzania napoju musimy trzy razy wymówić imię naszej drugiej połówki, jeśli ją mamy. Osoba samotna powinna powiedzieć zaklęcie: „Niech Ta lub Ten, który jest mi przeznaczony przyjdzie do mnie, tak jest i tak będzie”. Smacznego!

Ciastko na sznurku

Kolejna kulinarna wróżba będzie wymagała nieco sprawności fizycznej. Na sznurku lub wstążce przymocowanej do sufitu należy zawiesić w miarę twarde ciastko na wysokości powyżej głów wróżących. Każda z osób bez użycia rąk, podskakując będzie próbowała zjeść owe ciastko. Aby utrudnić zadanie inne osoby mogą ruszać wstążką, tak by ciastko nie wisiało  bezpośrednio nad głową osoby wróżącej. Wynik wróżby zależy od tego jaką część ciastka uda się ugryźć. Jeśli uda się odgryźć choćby kawałek będzie to oznaka szybkiego zamążpójścia. Jeśli ciastko spadnie na podłogę i pokruszy się można spodziewać się zostania singlem. Natomiast gdy wraz z ciastkiem odpadnie również sznurek lub wstążka, związek w którym jesteśmy zakończy się. Gdy podczas gryzienia ciastka wysunie się ono ze sznurka może to wróżyć posiadanie nieślubnego dziecka w przyszłości.Talerz łakoci

Zapraszając przyjaciółki na imprezę andrzejkową watro zaznaczyć, by każda z nich przyniosła ze sobą przynajmniej klika upieczonych własnoręcznie ciasteczek. Ważne jest, by każda zaproszona osoba
miała inny rodzaj wypieków. Ciastka układamy na talerzu i częstujemy nimi pierwszego mężczyznę, który się pojawi w naszym mieszkaniu w wieczór andrzejkowy. Ciastko, które wybierze wróży szybkie zamążpójście tej osobie, która je upiekła.

Gotowanie kluseczek

Bardziej skomplikowaną wróżbą na obrzędy andrzejkowe jest gotowanie kluseczek. Zanim przyjdą goście można już przygotować ciasto np. takie jak na pierogi lub kopytka czy kluski śląskie. Każda z osób uczestniczących we wróżbie do środka ulepionej przez siebie kluseczki wkłada karteczkę z imieniem ukochanej osoby. Wszystkie kluseczki należy wrzucić ostrożnie na wrzątek. Kluska, która pierwsza wypłynie na powierzchnię gwarantuje osobie, która ją zrobiła szczęśliwy związek z osobą zapisaną na karteczce kryjącej się w środku.

Wróżba ze słomek do napojów

Składniki:
– słomki do napojów lub patyczki po lodach
– długopis
– miseczka z wodą
Kolejny rytuał na obrzędy andrzejkowe. W tej zabawie możemy wykorzystać słomki do napojów lub patyczki po lodach. Każdy z uczestników zabawy podpisuje słomkę swoim imieniem. Następnie wrzucamy wszystkie słomki do miski z wodą. Zetknięcie się ze sobą dwóch słomek oznacza nierozerwalną więź ich właścicieli. W taki sam sposób postępujemy z patyczkami po lodach.

Wróżba z orzecha włoskiego

Składniki:
– orzechy włoskie (całe)
– karta i długopis
– miseczka z wodą
Na pewno każdy z nas ma zapasy orzechów włoskich na zimę. Są one symbolem dostatku i płodności. Doskonale przydadzą się na niektóre obrzędy andrzejkowe, w przepowiedni dla zakochanych. Orzech należy rozłupać i wydrążyć. Do środka łupinki wkładamy karteczkę z imieniem lub pierwszą literą imienia swojego i swojej sympatii.
Następnie ostrożnie umieszczamy je w miseczce z wodą i sprawdzamy czy do siebie podpłyną. Jeśli tak,
wróży to wielką miłość i małżeństwo, jeśli nie to wkrótce na Twojej drodze stanie ktoś inny.


Czy obrzędy andrzejkowe to dla Ciebie za mało? Pragniesz dowiedzieć się, kiedy w końcu skończy się Twoja samotność? Może chcesz o to spytać kart Tarota? Nasi eksperci o wszystkim Ci opowiedzą!

Aby skontaktować się z ekspertem wyślij SMS ZODIAK pod numer 7321
Lub zadzwoń pod 705-577-066

Zapałki

Składniki:
– dwie zapałki
Przebieg wróżby:
Pomyśl marzenie. Zapal dwie zapałki i trzymaj je przez chwilę pionowo łebkami do góry. Jeśli płomienie będą się do siebie zbliżały Twoje marzenie ma szansę się spełnić w przeciągu najbliższego roku. Pionowe lub oddalające się od siebie płomienie wskazują na trudności w realizacji Twoich pragnień lub dłuższy niż rok czas oczekiwania na ich spełnienie.

Autorem artykułu jest ekspert Kasjan. Kliknij tutaj żeby skontaktować się z tym ekspertem.

Zostaw komentarz