Wampir energetyczny - sprawdź, czy masz go w swoim otoczeniu

Wampir energetyczny – jak się przed nim bronić?

Wampir energetyczny – jak się przed nim bronić i jak go rozpoznać?

Obcowanie z drugim człowiekiem zawsze wzbudza emocje – lepsze, gorsze, pozytywne, negatywne, niemniej zawsze coś odczuwamy. Jedni wzbudzą w nas radość, rozweselenie, dadzą nam pozytywną energię, czasem wystarczy ku temu poklepanie po ramieniu, dobre słowo a nawet jeden uśmiech. Istnieje jednak i inna grupa ludzi, a mianowicie takich, których towarzystwo sprawia, że człowiekowi wszystkiego się odechciewa. Frustracja i strach przeplatają się z rozgoryczeniem a negatywne myśli dominują umysł. Kim są ci ludzie? Co decyduje o tym, że czujemy się źle w ich towarzystwie? Na czym polega magia ich oddziaływania na nasze emocje? Czytaj dalej a dowiesz się, kim jest wampir energetyczny.

 

Kim jest wampir energetyczny?

Wampirem energetycznym może tak naprawdę okazać się każdy: współpracownik, przyjaciel, partner a nawet ktoś z rodziny. Może on przyjąć różne formy i strategie działania, niemniej jego cel pozostaje niezmienny: żywić się emocjami innych, wręcz żerować na uczuciach. Z uwagi na to, że wampirem może okazać się osoba najbliższa należy wiedzieć w jaki sposób z nim postępować i co można zrobić, aby złagodzić skutki jego oddziaływania. Jak zatem rozpoznać wampira w swoim otoczeniu i bronić się przed jego wpływem?

 

Upewnij się, że masz do czynienia z wampirem

Jak się bronić przed wampirem energetycznym?
Wampir energetyczny – jak go rozpoznać i jak się przed nim bronic?

Nie musisz tego odczuwać na poziomie świadomości. Jeśli obok Ciebie pojawi się wampir energetyczny pierwsze zareaguje na niego Twoje ciało, dopiero później – jak to zwykle bywa – umysł. Jak to się objawia? Chroniczne zmęczenie, brak energii, apatia, poczucie bezsilności, brak kreatywności, dobrych pomysłów – to tylko jedne z licznych symptomów świadczących o tym, że obok pojawił się człowiek, który wysysa z nas wszystko to, co najlepsze. Dlaczego tak się dzieje?

Wampir energetyczny to egoista, osoba, która chce skupiać na sobie całe zainteresowanie. Temat rozmowy zawsze ma być więc skierowany na jego sprawy i problemy. Wampir zabiega o uwagę, w jego przekonaniu wszyscy zawsze powinni mieć dla niego czas. Jeśli spróbujesz go ignorować może zdarzyć się i tak, że zacznie cię nękać mailami, telefonami, wiadomościami. Słowem – po prostu nie mieści mu się w głowie, że istnieją inne sprawy niż jego własne. Kontakt z taką osobą staje się męczący i nieprzyjemny.

Zastanawiasz się pewnie teraz, jak to możliwe, że ktoś w ogóle wchodzi w relację z taką osobą? Odpowiedź jest banalna. Wampiry energetyczne to osoby, która wyróżnia niezwykłe wysoka inteligencja. Nie dadzą zatem od razu po sobie poznać tego, jakie są naprawdę. W początkowej fazie znajomości ukazują tylko swoje najlepsze cechy. Często pomocne, wyrozumiałe z łatwością zyskują zaufanie a tym samym usypiają czujność swojego rozmówcy. Kiedy wampir pomału zaczyna odkrywać swoją prawdziwą twarz często okazuje się, że wiele jego podjętych w przeszłości działań miało za zadanie przyniesienie mu korzyści.

Wartym zauważenia jest fakt, iż wampiry emocjonalne często nie zdają sobie sprawy ze swojego destrukcyjnego wpływu na otoczenie. Naturalnym dla nich jest to, że ich pragnienia, sprawy i potrzeby są najważniejsze. Podobnie sytuacja ma się z ogólnie przyjętymi zasadami społecznymi. Wampir przyjmie za pewnik, że mają ich przestrzegać inni, natomiast on sam nie zawraca sobie tym głowy. Obrusza się, gdy wytknie się mu błąd – wszak w jego przekonaniu mogą je popełniać tylko inni ludzie, podczas gdy on sam pozostaje bez skazy. Zdarza się, że wampir zrzuca odpowiedzialność za niepowodzenia na inne osoby, ponieważ sam nie dostrzega w sobie winy. Ich charakterystyczne cechy to: niecierpliwość, wybuchowość, upór, ślepe dążenie do celu jak i skłonność do wszczynania awantur, gdy coś nie idzie po ich myśli.

 

Typy wampirów energetycznych

Kontroler – ten wampir zawsze powie ci co jest dla ciebie najlepsze. Dowiesz się od niego jak radzisz sobie w pracy, jakie popełniasz błędy w wychowywaniu dzieci i w życiowych decyzjach. Nie omieszka powiedzieć ci z grobową powagą, że przydałoby ci się zrzucić kilka kilo i że ostatnimi czasy wyglądasz fatalnie a twoje pomysły po prostu do niczego się nie nadają. Słowem, to taki człowiek, który zawsze we własnym przekonaniu wie coś lepiej od ciebie i chętnie się tym podzieli – czy tego chcesz czy nie. W relacji z tym typem wampira należy wyznaczyć jasne granice relacji i zawczasu zaznaczyć, że twoje decyzje i twoje życie to tylko i wyłącznie twoja sprawa.

Narcyz – jak łatwo się domyśleć to taki typ wampira, który chce być w centrum zainteresowania. Niczym gwiazda chce błyszczeć, brylować i przyjmować komplementy. Kiedy usłyszy o sobie negatywne opinie atakuje, argumentując, że osoba, która nie jest mu przychylna na pewno chce być taka jak on a jej działania wynikają z zazdrości. Wampir narcyz może być dobrym współpracownikiem ale na pewno nie przyjacielem. Dla niego bowiem jego potrzeby zawsze będą stały na pierwszym miejscu. Jeśli nie chcesz ucierpieć w relacji z tym wampirem po prostu nie wchodź z nim w bliskie relacje. Wspólna praca? Jak najbardziej, natomiast nic więcej.

Krytykant – wampir krytykant tylko czeka na błąd innych osób. Kiedy już zauważy potknięcie będzie pierwszym, który zwróci ci uwagę. Krytykant uwielbia pomniejszać wartość pracy i zasług innych osób. Nigdy nie przyzna się do tego, że sam czegoś nie potrafi. Zamiast tego zrzuci obowiązki na kogoś innego nawet jeśli wie, że dana osoba nie poradzi sobie z zadaniem. To bardzo trudny człowiek we współżyciu. Jeśli chcesz zachować z nim poprawne stosunki przyznaj mu rację w chwili, kiedy jego uwaga faktycznie będzie trafna i celna. Wampir krytykant chce czuć się ważny a nic go nie łechta tak jak podziękowania i słowa uznania.

Ofiara – to najbardziej pesymistyczny typ wampira energetycznego. Za tym określeniem kryje się osoba, która ciągle narzeka, powtarza, że nic się jej nie uda. Wychodzi z założenia, że cały świat jest przeciwko niej a swoje porażki tłumaczy sobie przeciwnościami losu. Ofiara uwielbia się nad sobą użalać i opowiadać o swoich problemach. Nie działają na nią racjonalne argumenty, podpowiedzi, aby zrobić coś jeszcze raz, inaczej, aby zawalczyć… Ofiara po prostu lubi być ofiarą a zatem zamiast próbować ją przekonać, że można coś zrobić inaczej i odnieść sukces lepiej powiedz po prostu „tak, to musiało być dla ciebie straszne” i zajmuj się swoimi sprawami.

Rozłamowiec – to typ osoby rozchwianej emocjonalnie. Łatwo go urazić, obrazić i spowodować, że przestanie się do ciebie odzywać. Przeczulony na swoim punkcie, jednego dnia może być twoim najlepszym przyjacielem a kolejnego osobą, która będzie pod tobą kopać dołki. Jeśli spotkasz rozłamowca w pracy z łatwością go rozpoznasz. Jest to bowiem osoba, która we wszystkim chce się wykazywać i we wszystko wtrącać. Uważaj co mu mówisz, ponieważ rozłamowiec z łatwością zacznie prać w pracy twoje prywatne sprawy. Jeśli macie osiągnąć wspólny cel należy stanowczo wyznaczyć granicę spraw zawodowych i prywatnych.

Czy rozpoznajesz w swoim otoczeniu wampira energetycznego? Podziel się z innymi swoją historią i opowiedz jak udało Ci się rozwiązać tę sytuację.

 

Zostaw komentarz