Zabawy andrzejkowe

Zabawy andrzejkowe

Niegdyś andrzejki traktowane były niezwykle poważnie. Wróżby miały określić to, jaki będzie przyszły rok, co nas czeka, a dla niezamężnych panien, kiedy i czy w ogóle znajdą partnera. Teraz jednak poważnie podchodzą do tego jedynie dzieci podczas zabaw andrzejkowych w szkole. Dla dorosłych jest to po prostu kolejny pretekst do zabawy.

Zniknął matrymonialny charakter wróżb, teraz uczestniczyć mogą w tym wszyscy, a nie tylko samotne panny szukające partnera. Często wszystko to było robione indywidualnie, podchodząc do tego z powagą i wiążąc z nimi przyszłość,  oraz postępując wedle tego co ujrzało się w cieniu rzuconym na ścianę przez woskową figurę.

Indywidualne zabawy andrzejkowe

Kiedyś często przeprowadzane przez dziewczęta w samotności, jednym z ciekawszych jest wysiewanie w garnku lub na kawałku pola ziarna lnu lub konopii. Grabiono to później męskimi spodniami, co miało sprowadzić do domu wartościowego kandydata.

Ścinano też gałązki wiśni, i jeśli gałąź taka zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, oznaczało to, iż dziewczyna która ją zerwała wyjdzie niedługo za mąż.

Przed andrzejkami stosowano też całodniowy post i modlitwę do świętego Andrzeja. Wierzono, że dzięki temu święty pokaże we śnie dziewczynie oblicze jej przyszłego ukochanego. Ten zwyczaj był bardzo powszechny.


Szukasz inspiracji na zabawy andrzejkowe? A może chcesz przekonać się jak będzie wyglądała Twoja przyszłość jeśli chodzi o sferę uczuć? Dowiedz się! Skontaktuj się z naszym ekspertem!

Aby skontaktować się z ekspertem wyślij SMS ZODIAK pod numer 7321
Lub zadzwoń pod 705-577-066

Zbiorowe zabawy andrzejkowe

Im z mniejszą powagą traktowano andrzejkowe wróżby, tym częściej wróżono sobie w grupach. Gdy już nie traktowano ich z taką rezerwą, to kilka panien na wydaniu spotykało się i starało wspólnie przewidzieć ich przyszłe losy, co jest początkiem tego czym określamy współczesne zabawy andrzejkowe.Często było to po prostu losowanie przedmiotów, z których każdy miał swoje symboliczne znaczenie. Liść oznaczał staropanieństwo, zaś obrączka, lub wstążka z czepka mówiły o bliskim ślubie, różaniec zaś zwiastował pójście do klasztoru.

Popularne było też lanie wosku przez dziurkę od klucza. Oceniano sylwetkę przyszłego ukochanego, jego zawód, cechy charakteru, lub interpretowano symbole rzucane przez cień zastygłej woskowej masy.

Współcześnie zabawy andrzejkowe powiększyły się o wymyślone całkiem niedawno wróżby, takie jak przekłuwanie karteczek z imionami. Imię na karteczce którą przekłuliśmy ma być imieniem naszego przyszłego partnera.

Przy wróżeniu pomagały kiedyś zwierzęta, bardzo często psy. Nie tylko określano kierunek z którego dochodzi ich ujadanie, by stwierdzić skąd przyjdą swaci, ale także dziewczęta piekły placki, smarowały je tłuszczem, przyprowadzały psa i patrzyły której z nich placek zje on najpierw. Ta, której placek wybrał, pierwsza miała wyjść za mąż.

Autorem artykułu jest ekspert Akulina. Kliknij tutaj żeby skontaktować się z tym ekspertem.

Zostaw komentarz