Artykuły przygotowane przez naszych doradców

Alternate Text

shere

Skrety kolorów Mandali

Autor nieznany

Alternate Text

Mandala, czyli okrągły wielokolorowy rysunek ma duże znaczenie dla hindusów oraz buddyjskich mnichów. Mandale tworzy się w transie lub w trakcie medytacji. Na Zachodzie rysowanie mandali traktuje się jako formę terapii. Carl Gustav Jung uznał, że analiza kolorów użytych do stworzenia mandali może wiele powiedzieć o stanie psychicznym osoby, która ją namalowała.

Czarny

Dominacja czarnego koloru w mandali może mieć dwojakie znaczenie: pozytywne lub negatywne. W znaczeniu pozytywnym może wskazywać na odradzanie się, wracanie na właściwą ścieżkę, rozsądne i wyważone spojrzenie na rzeczywistość. W znaczeniu negatywnym przewaga czerni ukazuje żałobę (nie tylko w dosłownym znaczeniu; chodzi także o rozpacz po zakończeniu związku lub jakiegoś etapu życia). Czerń wskazuje także na strach, zwłaszcza przed nieznanym, ale również przed karą za jakiś zły uczynek. Po czarny kolor sięgają też osoby w depresji oraz te posiadające jakąś ciążącą im tajemnicę.Zdrowotnie mandala z przewagą czerni wskazuje na liczne kompleksy oraz blokady psychiczne.

Niebieski

Przewaga koloru niebieskiego w mandali w pozytywnym znaczeniu wskazuje na spokój, uporządkowanie, zapuszczone korzenie, dystans do problemów, wyciszenie. W znaczeniu negatywnym ukazuje wyobcowanie, wewnętrzny chłód, trudności z okazywaniem uczuć, brak chęci do podejmowania działań, które choć w minimalnym stopniu mogą zmienić obecny stan rzeczy. Niebieskiego koloru podczas kolorowania mandali używają osoby łatwowierne, przygnębione lub tęskniące za czymś bliżej nieokreślonym. Jeśli chętnie sięgamy po błękit, nie zaś po ciemne odcienie, może to wskazywać na wyostrzoną intuicję i przeczucia.

Kolor niebieski nie ostrzega przed żadną fizyczną chorobą. Warto jednak zastanowić się, czy coś nie ciąży nam psychicznie - zwłaszcza jakieś uczucia, które ukrywamy nie tylko przed światem zewnętrznym, ale i przed sobą.

Żółty

W swoim pozytywnym znaczeniu przewaga koloru żółtego wskazuje na pogodę ducha, optymizm, radość życia i rozbudzoną wyobraźnię. Negatywnie barwa ta może mówić o nadmiernej zazdrości, manii wyższości oraz o klaustrofobii. Jeśli malowaniu mandali towarzyszą pozytywne uczucia, oznacza to, że nasze życie daje nam satysfakcję i zmierzamy w dobrym kierunku. W przypadku jednak, gdy towarzyszy nam niepokój, może to wskazywać, że znajdujemy się w niewłaściwym miejscu, że dusimy się w relacjach czy w miejscu pracy.

Zdrowotnie przewaga żółtego wskazuje na przyspieszony metabolizm i dużą aktywność hormonów. Zwykle są to pozytywne symptomy świadczące o dobrym stanie zdrowia organizmu.

Czerwony

W swoim pozytywnym znaczeniu przewaga barwy czerwonej w mandali wskazuje na witalność, energię, pasję, chęć tworzenia i niespożyte pokłady kreatywności. Istnieje jednak także ciemna strona czerwonej mandali - w ten sposób możesz wyrażać gniew, wyniszczające cię pożądanie i żądzę (na przykład skierowaną na osobę, która jest już w związku) oraz nienawiść. Mandala, w której przeważają czerwone odcienie powstaje zwykle, gdy maluje ją osoba gotowa do działania, chcąca poszerzać swoją wiedzę lub umacniać pozycję społeczną. Dominacja czerwieni wskazuje, że jesteś gotowy na życiowe rewolucje.

Czerwony kolor może się wiązać z jakimś stanem zapalnym w organizmie. Dla pewności zrób ogólne badanie krwi.

Zielony

Mandala, w której dominuje odcień zielony zwykle ma bardzo pozytywny wydźwięk. Oznacza równowagę emocjonalną, żywotność, nadzieję i dobry humor. W swoim negatywnym znaczeniu może ukazywać wygórowane ambicje, żądzę władzy i pieniądza, a także nadopiekuńczość. Zielony kolor wiąże się z samoakceptacją, wiarą we własne siły, serdecznością i empatią.

Zdrowotnie przewaga zielonego koloru w mandali wskazuje, że organizm funkcjonuje właściwie, podobnie jak ludzka psychika.

 

Biały

Przewaga białych odcieni w mandali oznacza zwykle wzniosłe ideały, cnotliwość, czystość myśli oraz rzeczowe, konkretne podejście. W swoim negatywnym wydźwięku towarzyszy chorobliwemu perfekcjonizmowi, emocjonalnemu chłodowi i wyniosłości. Kreślenie białych mandali jest charakterystyczne dla osób, które cechuje dystans do świata zewnętrznego, ale również tych tłumiących naturalne instynkty i podszepty podświadomości.

Zdrowotnie mandala z przewagą białego koloru może być sygnałem rozwijających się zaburzeń kompulsywnych.

Fioletowy

W znaczeniu pozytywnym mandala, w której dominuje odcień fioletowy może zostać stworzona przez indywidualistę, człowieka otwartego na rozwój duchowy, refleksyjnego i zdecydowanego. Negatywne cechy związane z fioletową mandalą to melancholia, rozgoryczenie, poczucie strachu oraz wycofanie się ze świata, a także uciekanie od ludzi. Co ciekawe, przewaga fioletowej barwy w mandali jest charakterystyczna dla osób uduchowionych, wierzących lub poszukujących Boga.

Zdrowotnie dominacja fioletu może wskazywać na oderwanie od rzeczywistości i apatię.

Brązowy

Mandala z przewagą odcieni brązowych często wychodzi spod ręki osób rodzinnych, dla których dom i bliscy mają znaczenie nadrzędne. Wskazuje na poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty, na brak indywidualizmu oraz własnych zainteresowań. W swoim negatywnym wydźwięku brąz może oznaczać, że brakuje nam komfortu życia, potrzebujemy w nim coś zmienić, bądź też że coś blokuje nasz rozwój.

Zdrowotnie przewaga brązu może świadczyć o problemach z układem pokarmowym.

Pomarańczowy

Przewaga pomarańczowego koloru w mandali świadczy o odwadze, pewności siebie, radości tworzenia, optymizmie, ambicji i sile. W swoim negatywnym znaczeniu może sygnalizować zbyt lekkie podejście do życia, brak odpowiedzialności, niechęć do angażowania się i brak instynktu samozachowawczego.

Nadmiar pomarańczowego koloru w mandali może sygnalizować problemy z drogami moczowymi lub z trzustką.

Różowy

Jeśli w twojej mandali dominuje barwa różowa, świadczy to przede wszystkim o kobiecych instynktach - nawet jeśli jesteś mężczyzną. Oznacza to delikatność, wrażliwość, skłonność do poświęceń oraz romantyzm. W swoim negatywnym znaczeniu różowa mandala może świadczyć o niesamodzielności, braku odpowiedzialności oraz lęku wynikającym z braku poczucia bezpieczeństwa.

Zdrowotnie przewaga różowego koloru może występować u osób cierpiących na różnego rodzaju fobie.

Wybierz kategorię artykułów

Polecane artykuły

Zobacz wszystkie artykuły Alternate Text
Alternate Text